A túlzott alkoholfogyasztás- akár az egyszeri nagy mennyiségű alkoholfogyasztás is - komoly károkkal járhat az egészségre. Lássuk hát, hogy milyen hatása van az alkoholnak a szervezetünkre!
Agy
Az alkohol az agyban lévő idegpályák kommunikációját zavarhatja meg, hátrányos hatást gyakorolhat az agy egészére, működésére. Ezek a zavarok megváltoztathatják a hangulatunkat és a viselkedésünket, ronthatják a világos gondolkodásunkat, a mozgás koordinációnkat is.
Szív
A nagymértékű rendszeres alkoholfogyasztás, de az egy alkalommal fogyasztott nagy mennyiségű alkohol is károsíthatja a szívet. Ilyenkor szívizom betegségekkel, szívritmuszavarokkal, magas vérnyomással, akár szélütéssel is számolhatunk.
Kutatások azt mutatják, hogy a mértékletes alkoholfogyasztás védi az egészséges felnőtteket a szívkoszorúér betegség kialakulásától, így a kis, esetleg mérsékelt alkoholfogyasztásnak védő hatása lehet a vérellátási zavaron alapuló szívbetegségekre. Ennek mértéke bizonytalan, számos egyéb tényező befolyásolhatja. A kis és mérsékelt alkoholfogyasztás a gyakorlatban egy 1-2 italt jelent, ami sör eseten egy poharat (330 ml 5vol%), tömény alkoholnál egy kupicát (40 ml 40vol%),boroknál egy boros poharat (140 ml 12vol%), likőröknél egy kis poharat (70 ml 25vol%) jelent.
Máj
Az alkoholnak a májat károsító tulajdonsága a legismertebb. Nem véletlenül, a mértéktelen ivás különböző májbetegségekhez vezethet:
- a zsírmáj
- az alkoholos májgyulladás
- a máj hegesedése (fibrózis)
- májelégtelenség
Hasnyálmirigy
Alkohol hatására a hasnyálmirigy mérgező anyagokat termel, amelyek végül súlyos hasnyálmirigy-gyulladáshoz vezethetnek. Az alkohol a hasnyálmirigy vénáinak tágulatát okozva akadályozza a megfelelő emésztést.
Immunrendszer
A túlzott mértékű alkoholfogyasztás gyengíti az immunrendszert, így a szervezet sokkal könnyebben célponttá válik a betegségekkel, fertőzésekkel szemben. A krónikus ivók hajlamosabbak a fertőző betegségekre, például a tüdőgyulladásra vagy akár a tuberkulózisra. Az egyszeri nagy mennyiségű alkoholfogyasztás rontja a szervezet védekezőképességét- akár már 24 órával a részegség után.
+1 Daganatos megbetegedések
A túlzott alkoholfogyasztás növelheti bizonyos rákos megbetegedések kockázatát, így
- a szájüreg
- a nyelőcső
- a torok
- a máj
- az emlő rosszindulatú daganatát.
Forrás: Szimpatika