A zellerfélék családjába tartozó édeskömény a Földközi-tenger medencéjéből származik, ahol a réteken és hegyoldalakon vadon terem. Jelenleg Európában, Ázsiában, Afrika egyes részein és Amerikában termesztik gyógyászati célokból.
Gyógyító tulajdonságai már az ókorban ismertek voltak, főleg emésztőrendszeri panaszok esetén alkalmazták.
Az édeskömény magjából nyert illóolajat bolha, tetű és kullancs elűzésére használták.
Édesköményteával csillapíthatjuk a puffadást és oldhatjuk a görcsöket.
A tea étvágygerjesztő, segíti az emésztést, a felső légúti megbetegedéseket is gyógyítja.
Mivel káros mellékhatásai nincsenek és nyugtatja az emésztőrendszert, gyakran adják csecsemők ételeihez.
A tea elkészítése – Szórjunk a csészébe 1-2 kávéskanál frissen őrölt vagy zúzott édesköménymagot, és forrázzuk le. Fedő alatt 5-10 percig áztassuk, majd szűrjük le.
Amennyiben az orvos másképp nem rendeli! Felnőtteknek emésztési zavarok esetén a frissen készített forrázatból napi 3 csészével (kb. 8 dl) kell fogyasztaniuk az étkezések között. Gyerekek és fiatalok a felét (4 dl) fogyaszthatják, csecsemők napi 1 dl-t. A panaszoktól függően a kezelés 3-6 hétig tarthat.
Jótékony hatás: Az édeskömény magjában található illóolaj elsősorban anetolt, fenchont és esztragolt tartalmaz. Található még benne zsír, fehérje, cukor, ásványi sók és csersav. Köhögés közben elősegíti a váladék felszakadását. Az emésztőcsatornában méregtelenítő hatású, és gátolja a gázok képződését – megelőzi tehát a belekben végbemenő túlzott fermentációt. borogatás formájában segít szemfájdalom esetén, és csillapítja a szemgyulladást.
Felnőttek emésztési panaszaira – Az édesköménytea segítséget nyújt teltségérzés és puffadás esetén. Különösen hatékony a “négy szél teája“, amely édeskömény, ánizs, kömény és koriander magjaiból készül. Mindegyik növény hasonló hatású.
Hurutos felső légutak kezelésére – Köptető hatásának köszönhetően az édesköménytea fogyasztása szamárköhögés, asztma, hörghurut és más légúti megbetegedések esetén is ajánlott.
FELHASZNÁLÁSA
Tejfakasztásra - Az édesköménytea serkenti a szoptató anyák tejelválasztását, de enyhén vizelethajtó hatású is. Igyunk naponta legalább 3 csészével. Mellgyulladás esetén segíthet a borogatás a forrázattal átitatott kendővel.
Gyermekek gyógyítása – Édes íze és görcsoldó hatása miatt az édesköménytea elsősorban a gyermekgyógyászatban használatos. A csecsemők és a kisgyermekek gyakran szenvednek emésztőrendszeri megbetegedésekben, amely görcsös hasfájásban és puffadásban nyilvánul meg.
Az édeskömény ezekben az esetekben gyors megnyugvást hoz:
1 csapott kávéskanál édesköménymagot forrázzunk le 2 dl vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. A teát tejjel is készíthetjük, hígíthatjuk vele a tejet, a folyékony tápszereket és pépeket.
Kötőhártya-gyulladásra - 2 kávéskanál szétzúzott vagy megőrölt magra töltsünk 1 dl hideg vizet, és forraljuk fel. A főzetet néhány percig hagyjuk állni. A langyos főzetbe áztassunk vászonkendőt vagy vattát, és tegyük a beteg szemre. Hagyjuk rajta kb. 15 percig.
HATÉKONY GYÓGYÍTÓ TEAKEVERÉKEK
Hörghurut és köhögés esetén
40 g édesköménymag
30 g martilapu
30 g gyermekláncfű
Ha a teába 1 kávéskanál mézet teszünk, csillapítja a köhögési ingert. Köptető hatását növeli, ha az édesköményteát mézzel édesítjük.
Asztmára és szamárköhögésre
30 g édesköménymag
30 g ánizsmag
20 g hibiszkuszgyökér
20 g kakukkfűlevél
Ez a gyógyfűkeverék csillapítja a köhögőrohamokat, és csökkenti a tüdő feszítő érzését. Igyunk belőle naponta legalább 3 csészével.
Hasi görcsök és puffadás esetén (felnőtteknek)
40 g édesköménymag
30 g köménymag
30 g ánizsmag
A kömény és az ánizs erősíti az édeskömény puffadást enyhítő hatását. A teát ne édesítsük.
ÉRDEMES TUDNI
Görcsoldó és a reumás fájdalmakat csökkentő hatása miatt az édeskömény az izom- és ízületi fájdalmak esetén használatos kenőcsök egyik összetevője.