Quantcast
Channel: Magazin
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3999

6 módszer depresszió ellen

$
0
0
A depresszió kezelésében a szakmai segítség igénybevétele mellett magad is sok mindent megtehetsz. Tippjeink segítségével megkönnyítheted a dolgod!


A depresszió nem az a betegség, amelyet félvállról vehetsz. Súlyosabb esetben rendszeres terápiára, esetleg gyógyszeres kezelésre is szükséged lehet. Vannak azonban olyan módszerek, amelyek önállóan, vagy súlyosabb helyzetben kiegészítőként alkalmazhatók, hiszen mindegyik segít abban, hogy javítsd kedélyállapotodat. Legtöbbjük ráadásul nem is igényel különösebb anyagi befektetést, sokkal inkább időbeosztás és elhatározás kérdése.

Hagyd, hogy házi kedvenced megmentsen!

Köztudott, hogy a háziállatok rendkívül jó hatással vannak gazdáikra. A depressziós beteg elszigeteltnek, elhagyatottnak érzi magát, amin nem segít, hogy környezete az esetek döntő részében értetlen és tanácstalan állapotával kapcsolatban. Ettől minden csak még szomorúbb és kilátástalanabb lesz számára. A háziállatok – elsősorban a kutyák és a cicák – viszont szavak nélkül is kommunikálnak. Pontosan érzik gazdájuk hangulatát, igazodnak hozzá, vigasztalják vagy éppen felvidítják. Igazi társak lehetnek a bajban. Norvégiában és Svédországban nem véletlen, hogy a legsúlyosabb depresszióban szenvedő betegeknél kutyaterápiát alkalmaznak. A séta, a mozgás, a megértő társaság még a legreménytelenebb esetekkel is csodát művel. Az introvertált emberek sokkal könnyebben nyílnak meg az állatoknak, mint az embereknek. A különböző balesetek túlélőinél is alkalmaznak kutyákat ahhoz, hogy az érintettek fel tudják dolgozni az őket ért traumákat. 
Szerezz be valamilyen háziállatot. A jelenlétével rendszer kerül az életedbe, az állat nem hagyja, hogy elhagyd magad, mert gondoskodásra, sétáltatásra van szüksége. Ha nincs lehetőséged saját állatot tartani, kérj kölcsön valakitől. Vállalj egy-egy kutyasétáltatást.

Mozogj!

Hogy kilábalj a depresszióból, apró, kitartó változtatásokra van szükség, kis lépésekre, amelyek mind közelebb visznek a célhoz, vagyis a gyógyuláshoz. A testmozgás legyen az egyik. Nem kell többnapos gyalogtúrára indulnod, vagy benevezned félmaratonra. A lényeg nem a táv vagy a teljesítmény. A lényeg a rendszer. Mozogj mindennap! Menj sétálni, járj egyet a környéken, nézegesd a házakat, a naplementét! Próbálj meg olyan környezetet találni a mozgáshoz, amit szeretsz! Ha szép idő van, biciklizz! Menj bringával a boltba, mozgasd át magad! A testmozgás ugyanis az agyban rengeteg kedélyjavító vegyület termelését indítja meg.

Óvakodj a nagy döntésektől!

A komoly döntések elkerülése nem közvetlenül a depresszió megszüntetésében segít, inkább közvetve fejti ki a hatását. A súlyos kedélyproblémákkal küzdőknek a szakemberek azt javasolják, hogy napolják el a nagyobb döntéseket. Ne házasodj, ne válj, ne add el a lakásod, és ne mondj fel a munkahelyeden. Ilyen helyzetben ugyanis nem feltétlenül jó az ítélőképességed, és utólag nagyon megbánthatod a döntésed következményeit.

Ne tarts fogyókúrát, és aludd ki magad!

A beteg ember szervezete fokozott törődést igényel. Nincs ez másképp akkor sem, ha a lelked beteg, ilyenkor ugyanis minden testi problémát sokkal nehezebben viselsz. Ügyelj arra, hogy mindig időben feküdj, aludd ki magad, és időben kelj. Az sem jó, ha egész nap ágyban maradsz, mert csak szétfolyik az idő, és elveszíted a kontrollt a hétköznapi életed fölött. Fontos, hogy ne kezdj fogyókúrába, mert a táplálkozási szokások megváltoztatása is növeli a hangulatingadozás kockázatát. Ha lehet, csökkentsd minimálisra a kávéfogyasztást, az alkoholt pedig akkor is kerüld, ha nem állsz gyógyszeres kezelés alatt. Az amúgy is labilis idegállapotodat ne terheld tovább mesterséges szerekkel!

Változtass a napi rutinon!

A megszokás, a rutin, a teljes mókuskerék érzése lehangol. Mintha nem történne veled semmi, mintha az életed nem állna másból csak abból a pár útvonalból, amit naponta ugyanabban az időben megteszel. Elég! Vess ennek véget! Válassz más útvonalat, használj más közlekedési eszközt, vagy gyalogolj, még akkor is, ha ezzel lassabban érsz úti célodhoz. Még az is lehet, felfedezel valami szépet, kellemeset, amit addig észre sem vettél, kellemes parkot, játszóteret.

Próbálj ki más módszereket is!

Ha már kértél szakszerű segítséget, az nem jelenti, hogy mást nem próbálhatsz ki. Egyeztess orvosoddal, és menj el akupunktúrára, próbálkozz meditációval, relaxációval, vagy válassz valamilyen aromaterápiás kezelést. Varázsolj te magad kellemes nyugalmat otthonodba: gyújts gyertyákat, hallgass vidám, de kellemes zenét, és vegyél egy forró fürdőt. 
De választhatod azt is módszerként, hogy tudatosan olyan emberekkel veszed körül magad, akik szeretnek, akikben megbízol, és akikkel mersz beszélni az érzéseidről. Sok depressziós keresi a magányt, mert nem tud kapcsolatot teremteni másokkal, de a magány sokszor csak rossz gondolatokat szül.

Forrás: otvenentul.hu

Viewing all articles
Browse latest Browse all 3999