Quantcast
Channel: Magazin
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3999

Vérdíjat tűzött ki Dobynsra a Hells Angels

$
0
0
Két évet töltött bérgyilkosként beépülve a Hells Angels tagjaként, és a motoros banda ma is vadászik Jay Dobynsra. A legrettegettebb nemzetközi bűnszervezettől az amerikai kormány sem védte meg. Akkor sem, amikor családra gyújtották a házát.


- Ma is kapsz halálos fenyegetéseket?

- A vérdíj most is ott van a fejemen, jönnek levelek, fenyegető hívások. Aggódom, mert tudom, mire képesek, de nem félhetek és bujkálhatok, mert ha igen, akkor ők nyertek.

- Hogyan tudod megvédeni a családod?

- Ez nem könnyű. Az ügynökség az első fenyegetések idején azt mondta, nem tud megvédeni, a Hells Angels túl nagy, nemzetközi szinten dolgoznak. Gyakorlatilag kimondták, egyedül vagyok velük szemben. Úgyhogy ezért írtam a könyvet, önvédelemből. Ha ne adj' isten itt elütne egy busz, tudnák, kik között kell keresni a gyilkost.

- Mennyire volt nehéz beépülni?

- Nagyon, mert előttem más ügynök ezt nem csinálta. És a banda baromi paranoiás. Szóval kellett sok türelem, trükk, ravaszság. És bátorság.

- Sokáig tartott, mire elnyerted a bizalmukat?

- Úgy zajlott, mint minden emberi kapcsolatban. Ahogy a másik elkezd neked hinni az apró dolgokban, egyre jobban megbízik benned. Lassú folyamat. Aztán megszeretnek, és észrevétlenül a testvériség tagja leszel. Egyikük ki is mondta, még golyót is kapna értem. Most mégis ők akarnak belém nyomni egyet.

- Volt valami olyan beavatás, mint a maffiában?

- Egy eljárás van, aminek során eldöntik a vezetők, mikor, hogyan vegyenek be. Nem úgy megy, mint a maffiában, igazi rituálé nincs is.

- Hogy zajlott egy napod a bandával?

- Volt, hogy tök unalmasan. Aztán másnap kiküldtek, hogy likvidáljak valakit. Drog- és fegyverkereskedelem, nemi erőszak, a semmitől a teljes őrületig, amit el tudsz képzelni, mindent csináltak.

- És kellett embert ölnöd? Donnie Brasco a '70-es években egy New York-i maffiacsaládba épült be, és ő is abba a nehéz helyzetbe került FBI-ügynökként, hogy nem volt szabad ölnie. Amikor a maffiától mégis ezt a feladatot kapta, közbe is lépett az FBI, és lekapcsolt több maffiatagot.

- Igen, Donnie, vagyis Joe Pistone ma is barátom, és hasonlóan történt velem is. A Hells Angels a rivális motoros bandával, a Bandidosszal készült leszámolásra, engem küldtek hozzájuk. Azt mondták, követni fognak, és ha nem lövök, ők fognak végezni velem. Az volt a szerencsém, hogy a rendőrség feltartóztatta a bandát, mielőtt a helyszínre érkeztek volna. Így nem kellett ölnöm. De jó pontot szereztem az Angyaloknál, mert ott voltam, nem miattam hiúsult meg a dolog. 

- Volt, hogy majdnem lebuktál a tagok előtt?

- Elkezdett terjedni a pletyka, hogy megfigyelnek minket. Meg kellett győznöm őket, hogy nem én vagyok, akit keresnek, és végül sikerült azokra terelni a gyanút, akik engem gyanúsítottak.

- A kormány miért nem védett meg végül?

- Az ATF-nél nincs tanúvédelmi program a szolgálatot teljesítőknek, mint a szemtanúknak, vagy a besúgóknak. De amikor egy reggel felgyújtották az otthonunkat, bepereltem őket. Akkor sem tettek semmit, és nekem az már túl extrém volt ahhoz, hogy semmilyen elégtételt ne kapjak.

- A családod hogy élte meg ezt az időszakot?

-Megviselte őket. Bárkinek, aki hasonló munkát végez, annak rámegy a magánélete. A Hells Angelsben töltött idő alatt legalább annyira magára hagytam a családomat, mint ahogy az ügynökség tette velem. Bizonyos értelemben talán azt kapom, amit érdemlek.

- Nézed a Kemény motorosokat?

- Nézem és jó show, de a valóság mocskosabb, elfajzottabb és erőszakosabb. Nem olyan csillogó, mint ahogy a TV vagy Hollywood más filmekben is bemutatja.

Névjegy

Jay Dobyns az első ügynök volt, aki be tudott épülni a Hells Angels soraiba. A kicsiben kezdő, ma már a legrettegettebb nemzetközi bűnszervezetként működő motoros bandából 2004-ben tudott kiszállni. Ügynöksége, az FBI-jal gyakran dolgozó, alkohol- és fegyvercsempészetre specializált ATF kihátrált mögüle, az ott töltött húsz év ellenére.

Amikor néhány éve családjával arra ébredt, hogy rájuk gyújtották otthonukat, elege lett, beperelte őket. Az 53 éves exügynök ma Amerikában él, az írás mellett színészkedik, filmekhez ad tanácsokat, és egy középiskolai amerikai focicsapat edzője. Életrajzi könyve, a Pokol angyala már olvasható magyarul.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3999