A neurálterápia nevű alternatív fájdalomcsillapító módszer alapját 1925-ben véletlenül fedezte fel egy Ferdinand Huneke nevű orvos, amikor felfedezte, hogy a procain nemcsak helyi érzéstelenítőként, hanem gyógyszerként is beválik.
Alkalmas mozgásszervi, idegi és belső szervi eredetű fájdalom és migrén csillapítására is.
A terápia története
A neurálterápia felfedezésének története Ferdinand Huneke testvérének migrénes rohamával kezdődött. Az orvos procaintartalmú szert fecskendezett húga vénájába, melynek következtében a kínzó féloldali fájdalom minden kísértőtünetével együtt egy pillanat alatt elmúlt. Az orvos csak később vette észre, hogy az használati útmutató szerint a szert kizárólag csak izomba lehet fecskendezni. Ezek után kifejlesztették a szernek egy olyan változatát, amelyeket a tünetektől függően gyakorlatilag bárhová (izomba, inakba, szalagokba, vénába) be lehet adni.
Ezek után 1940-ben újabb véletlen felfedezést tettek, ugyanis felismerték az úgynevezett másodlagos jelenséget. Egy nő vállízületi gyulladással fordult hozzá, és amikor az orvos egy a combján lévő régi heget injekciózott be, a váll fájdalma is megszűnt. Tehát a heg bizonyult annak a"zavaró mezőnek", amely a távolabbi testrészben kiváltotta a panaszokat. Ezért a felfedezésért Hunekét Nobel-díjra jelölték, a jelenséget pedig Huneke-jelenségnek nevezték el.
Hogyan zajlik egy terápia?
A kezelés lényege, hogy a fájdalmat okozó gócot (leggyakrabban fogat, de a test bármelyik részén találhatunk gócot) beinjekciózzák, ez azonnal megszünteti a fájdalmat. Szükség esetén a terápiát meg lehet ismételni, erre általában sor szokott kerülni. Ezt követően a fájdalom egyre később és később tér vissza, majd teljesen el is múlik.
Egy kezelés körülbelül 15-30 percig tart, szükség esetén akár napi rendszerességgel is el lehet végezni. A terápiás eljárás után következő időszak reakcióit rögzíteni kell, így nagyobb az esélye, hogy a terápia sikeres legyen.
Elismert eljárás lett
A neurálterápiát sokáig az orvostársadalom nem ismerte el, azonban az idő és az eredmények igazolták az eljárás létjogosultságát: Magyarországon a Magyar Tudományos Akadémia 1997-ben fogadta el a terápiát tényeken alapuló orvosi beavatkozásnak. A neurálterápiát az állatorvosok is sikeresen alkalmazzák.