Quantcast
Channel: Alizetics Magazin
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4294

Mitől vannak rémálmaink?

$
0
0
Meztelenül állsz a tömeg előtt? Zuhansz a magasból, vagy épp üldöz valaki? Ez csak néhány a leggyakoribb rémálmok közül, melyeket szinte kivétel nélkül mindenki átélt már. Ilyenkor általában ziláltan ébredünk, még az álom hatása alatt vagyunk, s beletelik némi időbe, hogy újra elaludjunk. Vajon mik okozhatják a rémálmokat?

1. Sressz és szorongás: Amikor valamilyen trauma ér bennünket, vagy magánéleti problémáink vannak, a szorongás és a stressz ugyancsak megjelenik az életünkben. Ezek pedig - többekközött - gyakran a rémálmok táptalajává válnak.

2. Alkohol: Biztosan te is észrevetted már, hogy bizonyos mennyiségű alkohol után hamar elálmosodsz és könnyen álomba szenderülsz. Azonban ahogy az alkohol hatása  múlik, azon kaphatod magad, hogy hiába szeretnél még aludni, nem sikerül. Ha pedig többet iszol a kelleténél, ne lepődj meg, ha zavaros, ijesztő álmaid lesznek.

3. Helytelen táplálkozás: Noha szívesen eszünk ízletes és fűszeres ételeket, a szervezetünk ez ellen megpróbál tiltakozni, ennek egyik módja pedig a rémálom. Egy kutatás bebizonyította, hogy míg az egészséges étrendet követő emberek nyugodtan aludtak, addig a fűszeres ételt fogyasztó társaik sokáig ébren voltak, és rosszabbul aludtak az éjszaka folyamán. Ennek oka az lehet, hogy az ilyen ételek megnövelik a testhőmérsékletünket, s nehezítik az elalvást. Ugyancsak rémálmokat okozhaz, ha lefekvés előtt eszünk; ez ugyanis meggyorsítja az anyagcserét és növeli az agyi aktivitást.

4. Betegségek: Amikor egy olyan betegséget kapunk el, amellyel együtt jár a láz, sokszor azon kaphatjuk magunkat az éjszaka közepén, hogy furcsa, zavaros és rémisztő álmaink vannak. Ugyanakkor az is előfordul, hogy néhány gyógyszer, mint például az antidepresszánsok - amelyek az agyban fejtik ki hatásukat - szintén tönkretehetik rémálmokkal az éjszakánkat.

A rémálmok hozzátartoznak az életünkhöz, s ezzel is a mindennapi élményeinket dolgozzuk fel. Azonban ha valaki mégis napi szinten küzd velük, érdemes felkeresni egy orvost, és utána járni a kiváltó okoknak.

Forrás: Napiász Online


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4294